sobota 7. marca 2015

Turecko, raj na zemi!

Keďže vonku to vyzerá tak, ako to vyzerá a nutnosť nosenia kabátov ešte stále pretrváva, rozhodla som sa pripomenúť si teplé chvíle v Turecku a konečne vám ho aj predstaviť a opísať. Ak si pamätáte na dovolenkový post o Rhodose, tak viete, akú dosť zlú dovolenku som mala minulý rok. 

Tak ako vždy last minute, som sa po dohode s maminou rozhodla pre Turecko, presnejšie pre asi najznámejšiu destináciu Alanya. Tradičný jún vystriedal september, keďže na našej škole sú štátnice v auguste, písanie bakalárky a učenie na štátnice vyšlo na leto. Po úspešne ukončených štátniciach som chcela len oddychovať a preto moje požiadavky na dovolenku boli nasledovné:
- bazén na hoteli 
- obchody v čo najväčšej blízkosti
- minimálne 3 * 
- all inclusive

Nechcela som už riskovať prostredníctvom menej známych cestovných agentúr, tak som sa rozhodla hľadať rovno v tej najväčšej - Invii. Samozrejme, hneď som našla pomerne veľa ponúk a bolo fakt ťažké vybrať si jednu. Nakoniec to vyhrala spomínaná Alanya a hotel Kleopatra Ada Beach. Spomínaný hotel má 4*, bazén na hoteli, all inclusive, a zhruba 1 km do centra mesta. 

Prvý krát v živote som prežila dovolenku bez komplikácií, stratených kufrov, či iných nečakaných udalostí. Leteli sme 20. septembra  o 11:05 z Bratislavy do Antalye. Let bol fajn, trval dve hodiny a pristáli sme zhruba o 14:30 (1-hodinový časový posun). Ďalšiu hodinu nás transfér prevážal do hotela v Alanyi a dovolenka mohla začať. 

Pár rád ktoré sme dostali ma trochu zaskočili, ale inak to bola pekná dovolenka. Zaskočili ma fakty ako:

- na verejnosti je zakázané bozkávať sa.
- na verejnosti je zakázané fúkať si nos do vreckovky.
- ak nedáte tringelt, nemáte sa čo čudovať že zostane arogantný a zlý.
- bravčové mäso nenájdete nikde, pretože je zakázané (obočie som zdvíhala hlavne v McDonalde). 

Čo mi však nikto nepovedal bol fakt, že keď odmietnete Turca, tak sa Vám pokúsi urobiť zo života peklo (čítajte negatíva).

Pozitíva

 • Hotel! Bol tak úžasný! Mal 5 poschodí (bývali sme na 3.), z toho na prízemí bola recepcia, jedáleň s terasou, bazén, pool bar s terasou, kaderník, kozmetička, fotograf, miestnosť na pozeranie TV a čítanie kníh a predavač zlata a striebra. V suteréne sa nachádzalo wellnes. Na 1. - 5. poschodí boli ubytovaní hostia a z 5. poschodia viedli schody do fitness centra a konferenčnej miestnosti. Ale najlepšie na celom hoteli bol fakt, že bol len 100 m od mora (aj to asi veľa hovorím). 
 • Centro mesta. Ako som už spomínala, bolo vzdialené 1 km od hotela, čo bola len príjemná prechádzka po chodníku, na ktorom aj tak bolo neskutočne veľa obchodov. 
 • More. Každý hotel mal vyhradenú svoju časť mora, ale samozrejme mohli ste ísť do mora v ktoromkoľvek úseku. Keď ste však chceli nápoje vrámci all inclusive, pochopiteľne ste ich dostali v bare, ktorý bol vo "vašom" vyhradenom úseku. More bolo fakt super, boli úžasné vlny ktoré som niekedy nezvládla ani preskočiť :). Všetky hoteli sa nazývali väčšinou Kleopatra+niečo, pretože sme sa nachádzali v časti Turecka, ktorá je známa Kleopatrinou plážou s pieskom a nie kamienkami.
 • Turci :). Turcov beriem aj ako pozitívum a aj ako negatívum. Ako pozitívum ich beriem kvôli nekonečným komplimentom a s podaktorými aj celkom fajn konverzácií v angličtine :). 
 • Jedlo a nápoje. Boli neskutočné! Nikdy v živote mi tak nechutilo ovocie ako tam! :) Zamilovala som sa do gozleme (foto nižšie), baklavy, kofte, piva a čaju. 
 • Obchody. Obchody taktiež vnímam aj ako pozitívum a aj ako negatívum. Ako pozitívum beriem že tam bolo pomerne lacno a cenu ste mohli vyjednávať. 
 • Fajčenie. Ja ako fajčiarka ho beriem ako pozitívum, ale pre nefajčiara by to bolo asi dosť zarážajúce, pretože fajčenie je dovolené všade! Konečne som pochopila význam fajčiť ako Turek... :) 

Negatíva

 • Turci. Nekonečné komplimenty začnú byť časom fakt otrepané a okrikovanie po tom, keď sa len pozriete na ich obchod taktiež. Neviem prečo si všetci mysleli že som Ruska a začali na mňa hovoriť po rusky (a ja som len stála a pozerala) ale tiež to začalo byť otravné. Najotravnejšie však bol fakt, že všetci Turci si mysleli že všetky Európanky idú do Turecka len s jediným zámerom, a to sex.
Iné negatívy ani nie sú, pretože tam bolo fantasticky :). Vrelo odporúčam každému!

A mohlo sa ísť :)
Pohľad z lietadla :) Po prvý krát som zažila aj vzduchoprázdno a na 5 sekúnd sa stala najväčšou kresťankou na svete :). 

Kudy kam :) 

Takto "ďaleko" bolo more od hotela :)

Chodba :) 
 
                    Výhľad z fitness centra :) Pri takomto výhľade, hneď sa lepšie cvičilo :) 
Keď si tak raňajkujete a zrazu sa vedľa vás objaví ťava :) 
Toto je to moje gozleme :) Niečo ako naša lokša, plnená kozím syrom, kôprom a ešte niečím :)
Najlepšie pivko :) 
Keď sme už odchádzali začalo pršať a vzniklo takéto krásne dvojfarebné more. 
Dúfam že sa Vám tento článok páčil. Najbližší cestovateľský článok bude o mojom výlete do Krakova a máte sa veru na čo tešiť :). 

7 komentárov:

 1. super článok, vyzerá to ako skvelá dovolenka :)

  www.beautiful-savage.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
 2. vyzera to pekna dovolenka:) a turci:DD to je kapitola sama o sebe:D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Turecko zbožňujem, v Alanyi som bola už 2x a určite chcem navštíviť aj iné miesta. Som dosť náročná na jedlo, ale ich kuchyňa mi neskutočne chutila. Počasie sme mali vždy krásne, more teplé a čo ma prekvapilo, tak sme mali veľké vlny. Dá sa tam kúpiť skoro všetko, ale treba zjednávať, čo býva niekedy otravné.

  miskasiska25.blogspot.sk

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Presne ako si napísala :) počasie super, jedlo úžasné a tie vlny... :) mne neskutočne chutili ich jablká :) Neviem ani popísať čím boli iné, ale boli :)

   Odstrániť
 4. Turecko nikdy nesklame.

  http://baribircak.blogspot.sk/

  OdpovedaťOdstrániť